En Çok Satanlar

Etiket bulutu

Amaca Göre

Çiçeğe Göre

Hediyelik Ürünler

Fiyata Göre

Kurumsal Müşteri


Özel Günler


Güvenli Alışveriş

Çiçek Bakımı - Çiçekçi Sırları

SALON BİTKİLERİNİN BAKIMI
 
Yeni Salon Bitkinizin Yeri
Tüm bitkilerin sevdiği ve sevmediği ortamlar vardır. Bitkinin etiketindeki açıklamaları dikkatle okuyun.
Salon bitkilerinin Yerleştirirken
Dikkate Alınması Gereken Üç Nokta
1. Işık
Birçok bitki güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez.
Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir.
2. Isı
Büyüme dönemlerinde bitkinin sabit bir ısıda kalması idealdir. Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği, cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın.
3. Nemlilik
İnce yapraklı bitkiler genellikle yoğun neme ihtiyaç duyduklarından banyo ortamını severler.
Daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi daha kuru mekanları tercih ederler. Aşağıda nemi arttırmaya yarayacak bilgiler verilmiştir.
• Birkaç bitkiyi gruplandırın.
• Bitkileri sığ bir kaba koyun ve üzerini çakılla kaplayın.
• Her gün ılık suyla bitkileri spreyleyin.
BİTKİLERİN RUTİN BAKIMI
Rutin bakım için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak:
¹ Kap ve saksı tabağı
¹ Uzun ve dar uçlu sulama kabı
¹ Nemlendirme için sprey
¹ Sıvı gübre veya granül gübre
¹ Yeşil bambu bitki destek çubuğu ve bitki bağı
1 Bahçe makası
¹ Yaprak parlatıcı sprey
¹ Böcek ya da mantar öldürücü sprey ya da ilaç
Sulama
Bir bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını parmağınızı 2-3 cm kadar toprağa sokarak anlayabilirsiniz. Eğer kuru gelirse, ılık suyla sulayın. Yüzeyi kuru görünse bile dip tarafları nemli olabilir.
Afrika menekşesi ve Siklamen gibi bitkileri üstten değil tabağına ılık su koyarak sulayın. Üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur. Ancak saksıyı su dolu kapta uzun süre bırakmamanız fazla suyu bir süre sonra boşaltmanız gerekir
Besleme
Yeni dikilen bir bitki toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin deposu vardır. Yapraklı bitkiler çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmelidir. Çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmelidir. Ev bitkilerini sıvı besinler ile beslemek kolay ve pratiktir.
DİNLENME MEVSİMİ
Tüm bitkilerin kış mevsiminde veya çiçeklenmeden hemen sonra bir dinlenme dönemine gereksinimleri vardır. Onları daha serin bir yere taşıyın, besin vermeyin ve daha seyrek sulayın.
YAPRAKLARI TEMİZLEME
Yaprakları ayda bir temizleyin. Musluk suyunuz sert suysa kireç birikimini önlemek için ılık su ya da yağmur suyu tercih edin. Büyük yapraklı bitkilerin sık sık ılık suyla spreylenmeleri gerekir.
Sert ve parlak yapraklı bitkiler
Örneğin: Kauçuk bitkisi
Nemli bir bez ya da süngerle yaprakları temizleyin. Büyük bitkiler için olan parlatıcıları kullanabilirsiniz. Yaprak parlatıcılarını kesinlikle eğrelti otlarında, çok yapraklı ya da çiçekli bitkilerde kullanmayın.
Küçük yapraklı bitkiler
Örneğin: Eğrelti otu ve hurma.
Düzenli Su ile spreyleyin.
Tüylü Yapraklı bitkiler
Örneğin: Begonya.
Yumuşak fırça ile temizleyin, Eğer salon bitkinizin kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa , saksısını değiştirme zamanı geldi demektir.
BAHARDA SAKSI DEĞİŞİMİ

Neye İhtiyacınız olacak:
Değiştirdiğiniz saksıdan daha büyük bir saksı. Değiştirme Şekli:
Bitkiyi iyice sulayın. Yeni saksının içine ince bir kat gübreli toprak koyun.
Eski saksıyı içine yerleştirin. Her iki saksının ağzı aynı düzeyde olmalı. Yeni saksı ile eski saksı arasındaki boşluğu toprakla doldurmaya devam edin.
Saksı kenarından 2 cm boşluk bırakmalısınız. Bitkiyi, eski saksısından, arkasına hafifçe vurarak çıkarın ve yeni saksıya yerleştirin. Üzerini biraz daha gübreli toprakla doldurup yeniden sulayın.
ÜST TABAKA TOPRAĞIN DEĞİŞMESİ
Saksı yenilemeye gerek olmayan ya da saksı değişimi yapılamayacak kadar büyük olan bitkiler her bahar üst kısmını da toprak yenileme metoduyla bakıma alınabilir.
Üstündeki 2-3 cm’lik toprağı köklerine zarar vermeden alın. Üzerine yeni gübreli toprak ekleyip sulayın.
KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ SORUNLAR
Çok Az Işık Alması:
Belirti: Bitki uzun ve sağlıksızdır. Yapraklarının arası fazla aralıktır. Büyüme durmuştur. Yapraklar normalden daha küçük ve soluktur. Çiçekleri ya hiç yoktur ya da çok cılızdır.
Çözüm: Dallanmasını güçlendirmek için bitkiyi kısaltın ve daha ışık alabileceği bir yere taşıyın.
Çok Az Sulanması:
Belirti: Bitki ya çok az ya da hiç büyümez. Çiçekleri çok kısa sürelidir. Yaprakları zayıftır. Alt yapraklar düşer.
Çözüm: Su dolu bir kap içinde 10 dakika bekletin. Saksı tabağına yerleştirmeden önce suyun süzülmesini bekleyin. Bitki çok kısa bir sürede yeniden kurursa saksını değiştirin.
Çok Soğuk Ortamda Olması
Belirti: Çiçekler kısa ömürlüdür. yapraklar kıvrılır ve düşer.
Çözüm: Hava akımından uzak sıcak bir yere taşıyın.
Az Nemli Ortamda Olması
Belirti: Yaprak uçları kahverengileşir ve kurur. Yaprak kenarları sararır ve yapraklar dökülür. Gonca ve çiçekler büzüşür ve düşer.
Çözüm: Banyo, mutfak gibi daha nemli bir ortama taşıyın. Daha önceki sayfalarda açıkladığımız nemliliği artırma metotlarını deneyin.

Az Besin Alması
Belirti: Bitki büyümez ve çiçekli bitkiler çiçek açmaz.
Çözüm: Gerekli besin ile besleyin.
Fazla Işıklı Ortamda Olması
Belirti: Gündüz saatlerinde bitkinin yaprakları solar, kahverengi yarık izleri oluşur. Bitki solgun görünür. Yapraklar buruşup, kurur.
Çözüm: Bitkiyi daha serin ve gölgeli bir ortama taşıyın.
Fazla Su Verilmesi
Belirti: Çiçekler çürür. Yapraklar az büyür, zayıftır ve kolayca dökülür.
Çözüm: Bitkiyi daha sıcak bir ortama taşıyın. Fazla suyun saksıdan akmasını sağlayın. Sadece gerektikçe su verin.
Fazla Sıcak Ortamda Bulunması
Belirti: Bitki kış aylarında sağlıksız büyüme gösterir. Yaprakların kenarları kahverengileşir. Alt yapraklar solar ve dökülür.
Çözüm: Bitkiyi daha serin bir ortama taşıyın.
Fazla Nemli Ortamda Bulunması
Belirti: Yapraklarda, çiçekte ve sapında gri küf (botrytis) oluşur.
Çözüm: Bitkiyi daha kuru bir ortama taşıyın.
Fazla Besin Verilmesi
Belirti: Yapraklar kahverengileşir ve büzüşür.
Çözüm: Bitki sağlıklı bir görünüm alana kadar
çiçeği sulamayın.
ZARARLILAR VE TEDAVİLERİ
Bitkileri hastalıklardan ve böceklerden korumak, tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle bitkilerin güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlamak amacıyla ideal bir ortam yaratmalıyız. Hastalıklı bir bitkiyi, diğer bitkilere de bulaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak diğerlerinden hemen ayırmalısınız.
İşte sık rastlanan salon bitkisi böcekleri ve tedavi şekilleri:
Beyaz Sinekler
Güveye benzer ve rahatsız edildiğinde uçuşan küçük beyaz böceklerdir. Tüm bitkiyi ılık sabunlu suya batırın ve sonra da durulayın.

Yeşil Veya Siyah Sinekler
Bitkinin büyüyen uçlarında koloni oluştururlar. Yok etmek için beyaz sinekler için önerilen metodu kullanın.
Botrytis
Yaprak, çiçek ve gövdede bulunan gri küftür. Bitkiyi daha kuru bir ortama alın ve hava akımını artırın. Ölü çiçek ve yaprakları düzenli olarak ayıklayın. Eğer sorun devam ederse mantar ilacı (fungicide) ile spreyleyin.
Mealy Bugs
Yaprakların altında ve gövdede bulunan minik yün yumaklarına benzer oluşumlardır. İspirtoya (metil alkole) batırılmış pamuklu bezle silin.
Kırmızı Örümcek Mite’ları
Yaprakların alt yüzeyinde bulunan küçük, sarı, kahverengi veya kırmızı kurtçuklardır. İnce örümcek ağları üretirler. Nemliliği artırmak amacıyla bitkiyi sık sık spreyleyin.
Kabuk Böcekleri
Yapraklara ve gövdeye yapışmış gibi duran küçük sert kabuklu, kahverengi, sarı böceklerdir. Böcekleri ılık sabunlu su ile temizleyin ve durulayın.
Küf
Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz pudra benzeri oluşumlardır. Mantar ilacı (fungicide) ile spreyleyin
ALTIN KURALLAR
Salon bitkilerini satın aldıktan sonra evinize götürürken soğuk rüzgardan ve keskin güneş ışığından korumaya özen göstermelisiniz.
Bitkiyi hiç bir zaman hava akımında bırakmayın. Ateş ya da kalorifer yanına koymayın.
Saksı değişiminde hiç bir zaman bahçe toprağı kullanmayın.
 
ÇAKILLI TEPSİ
Ev bitkilerinin çoğu  doğada nemli ortamlarda yaşayan tropik bitkilerdir. Dolayısıyla ev şartlarında da ihtiyaçları olan nemi sağlamak gerekir. Aksi halde çabucak bozulur,dekoratif özelliklerini kaybederler. En kolay usul bir püskürteçle bitki yapraklarını düzenli olarak nemlendirmektir. Ancak bu bitkilerden bazıları yapraklarına su değmesinden hoşlanmazlar.(Afrika menekşesi, Dua çiçeği, Yaprak begonyası gibi..)
 
O halde ne yapmalı ?.. Gayet kolay:
Saksı tabağı biraz geniş ve derin tutulur. Tabağın dibine küçük çakıl taşlarından 2-3 cm.lik bir tabaka serilir. Saksı bunun üzerine yerleştirilir. Tabakta saksının dibine değmeyecek şekilde daima su bulundurulur. Su sürekli buharlaşarak gerekli nemli ortamı sağlar.
Ufak saksıların birkaç tanesini bir tepsiye de yerleştirebilirsiniz.Çakılları kendiniz toplayıp bedavaya getirebileceğiniz gibi, dekoratif amaçla satılan yapma çakılları da kullanabilirsiniz.
 
 
SALON BİTKİLERİNDE KIŞ BAKIMI
Tabiatta neredeyse bütün bitkilerin bir dinlenme mevsimine ihtiyacı vardır. Genellikle bu dönem kış mevsimine denk gelir. Bitkilerin bir kısmı bunu net bir şekilde belli eder. Mesela soğanlı ve rizomlu bitkiler toprak üstü kısımlarını kurutur. Perenyal dediğimiz kalıcı otsu bitkilerde aynı şekilde davranır. Bir bölümü de yapraklarını kaybederek dinlenme dönemine geçerler.
Salon bitkilerinin büyük bir bölümünü meydana getiren herdem yeşil bitkilerde ise bu istek pek anlaşılmaz. Gelişimleri yavaşlayınca daha çok su ve besin verilerek hızlandırılmaya çalışılır. Bu da bitkide problemlere yol açar. Hatta kökleri çürüyerek ölebilir.
Ev ortamı sıcak bile olsa salon bitkileri  kasım-mart ayları arasında çok az sulanmalı ve besin verilmemelidir. Bu dönemde biraz serin bir ortam tercih edilmekle beraber kaloriferle ısınan evlerde bu pek mümkün değildir. Çiçekler hiç olmazsa ısı kaynaklarından biraz uzaklaştırılır.
Kuru havadan etkilenmemeleri için yaprakları düzenli olarak nemlendirilir.
Difenbahya, eğrelti türleri gibi sürekli nemli toprak isteyen bitkilere az ve sık su verilir. Diğerlerinde toprağın birkaç cm. kuruması beklenir.
Bazı bitkilerde ise(özellikle kışın çiçek açanlar) dinlenme dönemi farklıdır.
Açelya, yılbaşı, kalanşo, ve klivya gibi çiçekler yaz döneminde dinlenir.
Kışın çiçek açan bütün ev bitkileri çiçekli dönemlerinde bol sulanır ve düzenli besin verilir.
Sıklamen, kaladyum ve amaryllis gibi soğanlılar  toprak üstü bölümleri kuruyunca mevsimi gelinceye kadar sulanmaz.
Afrika menekşesi, cam güzeli gibi devamlı aktif bazı bitkiler dinlenme dönemine pek ihtiyaç duymazlar. Yine de bu bitkileri 1 ay kadar su ve besini azaltılarak dinlendirmek iyi netice verir. Bu dönem kış sonuna getirilir ve peşinden gerekiyorsa saksı değişimi yapılır.
Bütün salon bitkilerinde saksı değişimi aktif dönemlerinin hemen başında yapılmalıdır.( Genellikle ilkbaharda)
 
SAKSI BİTKİLERİNDE SARARMA SEBEPLERİ
Alt yapraklarda sararma:
Yapraklar genelde sağlıklı görünüyorsa 1-2 alt yaprağın sararması yaşlanmaya bağlı biyolojik bir olay olabilir.
-Saksının küçük gelmesi,  (Baharda taze toprak ilavesiyle saksı değişimi yapılır)
-Demir veya nitrojen eksikliği de bir sebeptir. (Bu durumda uygun bir besin kullanılır)
Bütün yapraklarda ani sararma:
-Ani mekan veya ısı değişikliği
-Soğuk hava akımı
-Soğuk mekan
-Aşırı sulama  (Özellikle tabağında su beklemesi kökleri boğarak bitkiyi öldürür)
-Az veya hiç sulamamak
-Kireçli musluk suyu  (Özellikle üstten başlayan sararmalar kireçli suya bağlı olarak toprakta biriken kalsiyumdan olur)
-Ev bitkilerini soğuk suyla sulamak. (Oda ısısında yetişen bitkilere soğuk su şok tesiri yapar. Daima ılık su kullanılmalıdır)
-Yetersiz ışık
Hassas bitkilerde aşırı gün ışığı da  yapraklarda sararma ve kahverengileşmeye sebep olur.
 
HAVA TEMİZLEYEN EV BİTKİLERİ   

Tabiattan alabildiğine uzak yaşamak zorunda kaldığımız günümüzde salon bitkileri hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Evimize, işyerlerimize bir parça canlılık getirmek ve dekorasyonu tamamlamak maksadıyla bu bitkilerden bir kaç saksı olsun yetiştirmeye çalışırız.
Bitki seçimi yaparken onların çevrelerini süslemekten çok daha ilginç özelliklere sahip oldukları çoğumuzun aklına gelmez. Bitkilerin havayı temizlediklerini herkes bilir ama bazı salon bitkilerinin ev ve ofislerde havadaki zehirlerle mücadelede silah olarak kullanıldığı kimin aklına gelir ki?..

Bu konu büyük önem arzediyor. Zira kapalı yerlerdeki hava kirliliği bazen dışarıda karşılaştığımızdan çok daha yoğun olabiliyor.

Çevre problemlerini biyolojik yollarla çözmeye yönelik araştırmalar sırasında özellikle ev bitkilerinin bir kısmının iç mekanlarda sağlığımızı tehdit eden, ancak kaçınılmaz olarak maruz kaldığımız bazı zehirli maddeleri emerek büyük fayda sağladığı meydana çıktı.

Nasa tarafından yapılan araştırma sırasında plexiglas ile kaplanan hücrelere değişik türlerde çiçekler yerleştirildi ve iç mekanlarda en çok maruz kaldığımız zararlı maddeler bu hücrelere enjekte edildi.

İki yıl süren araştırmalar sonunda yapılan kontrollerde havadaki formaldehit, benzen, trikloroetilen moleküllerini ve karbonmonoksit gazını en çok emen bitkiler tesbit edildi.

Çoğumuzun tanıdığı bu bitkiler şunlar:
KURDELE ÇİÇEĞİ (Chlorophytum)

Geleneksel salon bitkilerinden bir daha.. Son derece dekoratif, sevimli bir bitki olan kurdele çok kolay yetişir. Sıcak veya soğuk mekanlarda, gölgede veya güneşte büyür. Kuru havaya aldırış etmez. Bulunduğu yere kolayca adapte olur. En güzel asma saksılarda yetiştirilir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir. Ama kış aylarında +5 dereceye kadar dayanır.

IŞIK: Direkt gün ışığı almayan aydınlık bir yer idealdir.

SULAMA: Aktif olduğu yaz aylarında düzenli olarak sulanır ve beslenir. Kışın su azaltılmalıdır. Özellikle soğuk yerde duruyorsa fazla sulandığı takdirde yaprakları kahverengileşir.

NEM: Yazın ara sıra yaprakları yıkanabilir.

Çoğaltmak için yavruları ana bitkiden ayrılmadan küçük bir saksıya dikilir. Köklenince sap kesilir. Ana bitkiden ayrılan fışkınları ile de kolayca yetişir.PHİLODENDRON (KOBRA ÇİÇEĞİ)

Son yıllarda epey popüler olan philodendronlar iki gruba ayrılır. Sarmaşık tipi olanlar salonlarda yetiştirmeye daha uygundur. Bakımı kolaydır. İhmal edilse bile öyle çabucak bozulmaz. Dalları taze iken kırmızı, genellikle kalp şeklindeki yaprakları farklı renklerde olabilir. Düz yeşil, kızıl gölgeli, yeşil-beyaz ebruli ve beyaz damarlıları mevcuttur. Devetabanı ile akraba olan philodendron onun gibi dallarından hava kökleri uzatır. Bunları kesmemeli, saksının içine doğru itmelidir. Boyu 2-5 metre uzayabilen bitki yosunlu çubuğa sardırılır veya parmaklık tipi bir destekle şekil verilir.

Diğer grup küçük salonlarda yetiştirilemeyecek kadar iridir.60 cm. en ve boydaki dilimli yaprakları , 2,5 metreye varan boyu ile geniş mekanlara ve bina girişlerine daha uygundur.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir ancak biraz serinlikten rahatsız olmaz.

IŞIK: Hafif gölgede olmalıdır. Direkt günışığı zarar verir.

SULAMA: Kışın toprağı hafif nemli tutulur. Diğer mevsimlerde bol ve düzenli sulanır.

NEM: Düzenli olarak yapraklarına su püskürtülür. Her 2-3 yılda bir saksı değiştirilir.DRACENA (Dracaena)

Dracena, palmiye ağacını hatırlatan formuyla sevilen bir salon bitkisidir. Birçok çeşidi vardır. Bakımı kolay ve uzun ömürlüdür.

ÖZELLİKLERİ:
                                                                                                                                                                                                          
ISI:Sıcağı sever ama kışın13-14 dereceye dayanır. Bazı cinsleri daha düşük ısılara dayanıklıdır.

IŞIK: En iyi hafif gölgede yetişir. Direkt güneş ışığından sakının.

SULAMA: Yazın toprağı daima nemli olmalıdır. Kışın suyu biraz azaltılır.

NEM: Nemi çok sever. Düzenli olarak yapraklarına su püskürtün.

Bahar ve yaz aylarında 15 günde bir sulama suyuna uygun bir sıvı gübre katmak suretiyle besleyin. Her iki yılda bir ilkbaharda saksısını değiştirin. Yapraklarını tozlu bırakmayın. Yaprak cilası kullanabilirsiniz.
DUVAR SARMAŞIĞI (Hedera)


Zarif ve dekoratif yapraklı hedera ormanlarda gölge bahçelerde yetişen tanıdık bir çehredir. Yer örtücü veya sarmaşık olarak büyüyen hedera ev bitkisi olarak da çok popüler olmuştur. Asma saksılarda veya yosunlu çubuklara sardırılarak yetiştirilebilir. Bakımı kolaydır. Fazla sıcağı sevmez. Isıtılan mekanlarda yaprak uçları kuruyup, kahverengileşir. Kaloriferlere fazla yakın bir yerde bulundurmamalıdır. Isıtılmayan mekanlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Yaprak şekilleri farklı, düz renkli veya ebruli cinsleri bulunur. Fazla uzaması istenmiyorsa küçük yapraklı ve geç büyüyen cinsler tercih edilir veya yılda 2-3 kere dal uçları koparılır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Serinlikten hoşlanır. Aşırı ısıtılan yerlerde yaprak uçları kurur. Yaz aylarında dışarıda gölge bir yerde bulundurulabilir.

IŞIK: Kışın mümkün olduğu kadar aydınlık sağlanmalı, Yaz aylarında ise direkt gün ışığından korunmalıdır. Fazla gölgede yapraklar küçülür ve azalır, ayrıca ebruli cinsler renklerini kaybeder.

SULAMA: Hedera yaz aylarında düzenli ve bol sulanır. Kışın su azaltılır ama toprağı hiç bir zaman tamamen kurutulmamalıdır.

NEM: Yapraklar yaz-kış düzenli olarak nemlendirilir. Ara sıra yıkanması iyi olur.

Her iki yılda bir biraz daha büyük bir saksıya alınır. Dal uçlarından alınan çeliklerle kolayca çoğaltılır.
PAŞA KILICI (Sansevieria)

En kolay yetişen salon bitkisi nedir diye sorulsa cevabı Paşa Kılıcı olurdu herhalde. Güneş, gölge, susuzluk ya da hava cereyanı bitkiyi etkilemez. Paşa kılıcını öldüren, özellikle kışın aşırı sulamadır.

İsmine uygun uzun yapraklıların yanı sıra, rozet biçimi yapraklı küçük cinsleri vardır.

Kılıç toprak bir saksıya dikilir ve özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir. Ancak 7 c. ye kadar soğuğa dayanabilir.

IŞIK: Biraz günışığı iyidir ama gölgede de yetişebilir.

SULAMA: Bahar ve yaz aylarında toprağı kurudukça sulanır. Kışın ise en çok ayda bir sulanır.

Çoğaltmak için, yavruları dikkatle ayrılır. Bir gün açıkta bırakılır. Daha sonra dikilir ve sulanır.Veya sağlıklı bir yaprağın ortasından 6-7 cm.lik bir parça kesilir. Bu parça yarısına kadar toprağa gömülür.

Saksısı nadiren değiştirilir. Uzun yıllar aynı saksıda kalabilir.
BAMBU PALMİYE (Chamaedorea)

Bir palmiye cinsi olan bu bitki daha çok bambuya benzer. Dalları direkt topraktan çıkar. Yetişkin bir bitkinin boyu cinsine göre 1-3 metre arasında değişir. Bakım önerileri PALMİYELER bahsinde yazıldığı gibidir.EV SARMAŞIĞI (Scindapsus)

İthal çiçekler ortalığı sarmadan önce hemen her evde bulunan bir sarmaşık. Kolay yetişir.Alacalı yaprakları yürek biçimindedir. Saplarından hava kökleri çıkartır.Asma saksılarda veya yosunlu çubuklara sarılarak yetiştirilebilir. Duvarlara, çubuklarla yapılmış desteklere de sardırılabilir. Ancak zaman içinde yaprakları döküldükçe bitki kelleşebileceği için büyümesini kontrol altında tutmak daha iyi olur. Aşırı sulama,hava cereyanı ve ani ısı değişiklikleri yaprak dökmesine sebep olur.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı idealdir. Hiçbir zaman 10 derecenin altında bulundurmamalıdır. Bazı cinsleri sıcağı daha çok sever.

IŞIK: Direkt gün ışığından uzak, aydınlık bir yer idealdir. Alacalı türleri fazla gölgede renklerini kaybeder.

SULAMA: Yaz aylarında düzenli sulanır ve beslenir. İki sulama arasında toprağın hafifçe kuruması beklenir. Kışın su ve besin azaltılır. Toprağının sürekli ıslak olması bitkiyi çürütür.

NEM: Yaprakları düzenli olarak nemlendirilir. Arada bir yıkamak da iyidir.

Sakısısı gerekirse ilkbaharda değiştirilir. Yanlarından çıkan fışkınlardan veya dal uçlarından alınan 15 cm.lik çeliklerle kolayca çoğaltılabilir.AGLAONEMA

Anavatanı Çin olan bu her dem yeşil bitki, dünyada en popüler salon bitkilerinden biri olmuştur. Gençken yaprakları doğruca topraktan çıkar. Yaşlandıkça kısa da olsa bir sap meydana getirir. Yaprakları düz renk veya ebruli olabilir. Birkaç kurala uyulmak kaydı ile yetiştirilmesi kolaydır. Kullanılan saksı alçak ve geniş olmalıdır. Aglaonema olduça yavaş büyür. Bu yüzden bitki sık beslenmeli, fakat saksısı çok seyrek değiştirilmelidir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Ilık ve nemli havayı sever. Hava akımı zarar verir. Kışın ısı 15 c. nin altına düşmemelidir.

IŞIK: Direkt gün ışığından uzak, hafif gölge bir yer idealdir. Ebruli cinsleri daha aydınlık bir yer ister. Düz renk yapraklılar gölgede yetişebilir.

SULAMA: Kışın az su ister. Diğer zamanlarda bolca sulanır ve beslenir.

NEM: Nemli hava şarttır. Yaprakları düzenli olarak nemlendirilir, ancak asla yıpratacak şekilde su püskürtülmemelidir. Çakıllı tepsi kullanılabilir.

Her 3 yılda bir baharda saksı değiştirilir.

İlkbaharda veya yazın hafif köklü bir kaç yaprak çıkarılıp dikilerek çoğaltılır.KASIMPATI (Chrysanthemum)

Kasımpatı genelde dış mekan bitkisi olarak bilinir. Ancak saksıda yetişen cüce türleri geçici de olsa ev bitkisi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Bitki sonbaharda tomurcuklu olarak alınır. Serince ve aydınlık bir cam önüne yerleştirilir. Çiçekleri geçtikten sonra bitki atılır veya baharda bahçeye ekilebilir. Bitki boyu suni olarak cüceleştirildiği için ertesi yıl tabii haline dönecektir. Bu yüzden ev için her yıl yeni bitki almalıdır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Serinlikten hoşlanır. 15 derece idealdir.

IŞIK: Aydınlık bir yerde bulundurulur. Öğle güneşinden korumalıdır.

SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır. Haftada bir kaç kez su verilir.

NEM: Ara sıra yapraklarına su püskürtülür.

Çiçekleri geçtikten sonra serin bir yere alınır. Yaprakları solunca bitki budanır. Baharda bahçeye dikilebilir.


SPATHİPHYLLUM

Egzotik görünüşlü Spathiphyllum çiçekli salon bitkileri sevenler için uygun bir seçimdir. Nemli ve sıcak ortamı sever.Ev şartlarında kolay yetişir.İlk ve sonbaharda olmak üzere iki kez çiçek açar. Parlak yaprakları direkt topraktan çıkar. Bitkiyi soğuk hava akımlarından korumalıdır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Sıcağı sever. Kış aylarında ısı en az 15 c. olmalıdır.

IŞIK: Yazın yarı gölge, kış aylarında ise daha aydınlık bir yer uygundur.

SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır (Islak değil) Kışın daha az sulanır.

NEM: Yapraklarına her gün su püskürtülmelidir.

Her yıl ilkbaharda saksı değiştirilir. Değişim sırasında ayrılan köklü yapraklardan çoğaltılabilir.Bu bitkileri evimizde ve işyerlerimizde yetiştirerek sağlığımıza önemli bir katkıda bulunabiliriz. Özellikle sigara içilen evlerde ve bürolarda bu konu daha ciddi düşünülmeli.

Ayrıca hava filtresi kullanılmayan işyerlerinde, klimaların süzemediği zehirler "Hasta Bina Sendromu" olarak adlandırılan belirti ve rahatsızlıklara sebep oluyor. Bu problemleri azaltmak için filtre vazifesi gören bitkilerden yararlanmak çok mantıklı bir çare olabilir.

Hasta bina sendromunun belirtileri:

Baş ağrısı ve sinüs ağrıları
Baş dönmesi , bulantı
Ağız ve gözlerin kuruluğu
Genel bir yorgunluk ve halsizlik
Konsantrasyon bozukluğu
Gribal enfeksiyonlar
Alerji
Bulunduğunuz ortamı derhal terk etme isteği
Göz ve burun nezlesi, astım rahatsızlıkları

HER GÜN SOLUMAK ZORUNDA KALDIĞIMIZ ZEHİRLER

Benzen, formaldehit ve trikloroetilen gibi buharlaşarak kullandığımız eşyalardan havaya yayılan maddeler bir çok rahatsızlığın sebebi veya tetikleyicisi olabiliyor.

Bu maddelerin en yaygın olanları :

Trikloroetilen (Trichloroethylene (TCE):
Endüstride yaygın olarak kullanılan bir madde.Özellikle kuru temizlemede çok kullanılıyor. Baskı mürekkebi, boya, vernik, saç spreyleri ve tutkallarda da mevcut.
Yan etkileri: Bazı kanser türlerine sebep olduğu biliniyor. Özellikle akciğerlerde tahribat yapıyor.

Benzen:
Günlük hayatta kullandığımız bir çok maddede bulunuyor. Benzin, mürekkepler, yağlar, boyalar, plastik ve kauçuk malzemelerde, ayrıca deterjanlarda bolca mevcut.
Yan etkileri:
Kromozom bozuklukları, kansızlık ve kemik iliği rahatsızlıklarına sebep oluyor. Cilde sürekli temas halinde çeşitli cilt rahatsızlıkları, nefes yolu ile alındığında ise baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve çarpıntı , gözde katarkta varan rahatsızlıklar yapabiliyor.

Formaldehit:
İç mekanlarda en çok karşılaştığımız kimyasal maddelerden biri. Sıkıştırılmış ağaçtan yapılmış mobilyalarda (özellikle büro mobilyaları), kağıt havlu, peçete, paket kağıtları, yer döşeme ve halılarının alt yüzeylerindeki yapışkan bölümlerde , bazı kumaşlarda kullanılıyor. Isınma ve yemek pişirmede kullanılan doğal gazda ve sigara dumanında da mevcut. (bu yüzden sigara içmeyenler de etkileniyor) Şampuanların çoğunun terkibinde de var.
Yan etkileri:
Göz, burun ve boğazda mukozayı zedeleyerek rahatsız ediyor. Ciltte alerji ve baş ağrısı yapıyor. Astım hastalığına sebep olması en ciddi yan tesirlerinden biri olarak düşünülüyordu, ancak son zamanlarda kanser yapıcı etkileri de keşfedildi.
               
 YAPRAKLI SALON BİTKİLERİASPİDİSTRA

Eskiden çok görülürdü. Soğanlı bir bitki olup gayet kolay yetişir. Hava sıcaklığı çok yüksek değilse uzun zaman susuzluğa dayanır. Kuru havadan ve dondurucu olmadıktan sonra soğuktan etkilenmez. Başlıca ölüm sebebi sürekli ıslak toprak ve sık saksı değişimidir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI. Oda ısısı idealdir. Ancak kışın ısıtılmayan bir yerde de kalabilir.

IŞIK: Direkt güneş almayan aydınlık bir yer iyidir.

SULAMA: Bahar ve yaz aylarında düzenli sulanır. Su kışın iyice azaltılır.

NEM: Ara sıra yaprakları yıkanabilir.

Çoğaltmak için ilkbaharda köklerinden ayrılarak dikilir.

Saksısı nadiren değiştirilmelidir. Saksısı gerekiyorsa ilkbaharda değiştirilir. Çelikten kolayca yetişir. Dalından bir parça kesilip direkt toprağa dikilir. Bu şekilde bitkinin arada tazelenmesi iyi olur.
BAMBU (Bamboo)

Bulunduğu yere egzotik bir hava getiren bambu bitkisini iç mekanda yetiştirmek gerçekten zor ve maharet isteyen bir iştir. Bitkiye iyi bakılsa bile aniden kuruyabilir. Direkt güneş almayan, aydınlık, havadar ve serince bir yer idealdir. Bitkinin sağlıklı ve ömürlü olması için iyi havalarda bir süre dışarı çıkarılması önerilir. Gölgede durmasına dikkat edilmelidir. Drenaj önemlidir. Bu yüzden iç mekan bitkileri için hazırlanmış hafif bir torf kullanılır.

Dışarı şartlarında pek görülmez ama içeride böceklenebilir. İlaçlama gerektirir. Bambunun yaprakları fazlaca sararırsa bitki toprak hizasından kesilerek tamamen budanır. Bir kaç hafta içinde yeni yapraklar verecektir.

ISI: Kışın biraz serini sever.

IŞIK : Direkt güneş almayan, aydınlık, bir yer idealdir.

SULAMA: Bitki muntazaman sulanır. Mutlaka içme suyu kullanılmalıdır. Musluk suyu yaprakların sararmasına sebep olur. Ara sıra suyuna sıvı bir gübre eklenir. Yaprakları sararırsa ya çok az veya aşırı sulanıyor demektir.

Yapraklarına her gün muntazam su püskürtülür.BEGONYA (Begonia)

Begonyalar genelde cazip çiçekleri için yetiştirilir. Burada sözünü edeceğimiz yaprak begonyaları ise çekicilik bakımından diğerlerinden hiç de aşağı kalmaz. Onlarda çiçek açar ancak o muhteşem renk ve biçimdeki yaprakların arasında pek dikkat çekmez. Begonyalar ne yazık ki pek uzun ömürlü bitkiler değildir. Ev şartlarında 1-2 yıl yaşar. Aşırı sulama ve direkt günışığı başlıca ölüm sebebidir. Neyse ki yapraklarından kolayca üretilebilir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı yeterlidir. Kışın ısı en az 15 derece olmalıdır.

IŞIK: Direkt günışığından uzak, aydınlık bir köşe idealdir. Kışın biraz sabah veya akşam güneşi faydalı olur. Saksısını arada bir çevirin.

SULAMA: Düzenli sulayın. Kış aylarında suyu azaltın.

NEM: Nemi sever. Havayı nemlendirin fakat yapraklarını ıslatmayın.

Her yıl ilkbaharda saksı değiştirin. Fazla kökleri ayırın. Saksı çok sıkışık olursa yapraklar renklerini kaybeder. Yaprakları veya kök ayrıçlarından kolayca yetişir.
BENJAMİN (Ficus benjamina) Çiçekçi

Son yılların en popüler salon bitkilerinden olan Benjamin düz veya beyaz alacalı yaprakları ve ağaçsı görüntüsüyle ev dekorasyonlarında yerini almıştır. Ani yer değişikliği yaprak dökmesine yol açar. İki yılda bir saksı değişmelidir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı idealdir.

IŞIK: Aydınlık ortamı sever.

SULAMA: İki sulama arasında toprağın kurumasına izin verilmelidir. Ilık su verilir. Kışın azaltılır.

NEM: Yaz aylarında ara sıra yapraklarına su püskürtülür.DEVETABANI (Monstera)

İşte eski göz ağrılarımızdan biri daha. Tropik bir sarmaşık olan devetabanı ev şartlarında çok kolay yetişir, uygun bir şekilde desteklenirse salonunuzu bahçeye çevirir. Küçük odalar için elverişli değildir.

Işık önemlidir. Yeteri kadar ışık almazsa zayıf ve küçük yapraklar verir, hatta büyümesi tamamen durabilir. Aşırı su verilirse yapraklarından ağlıyormuş gibi su damlatır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Serinde durabilir ama iyi gelişmesi için ısı en az 18 derece olmalıdır.

IŞIK: Direkt gün ışığından uzak aydınlık bir köşe idealdir.

SULAMA: Kışın toprağını nemli tutun. Diğer mevsimlerde bolca sulayın. Yalnız arada bir toprağının kurumasına izin verin.

 
DİFENBAHYA (Dieffenbachia) Çiçek Siparişi

Büyük ve dekoratif yaprakları, iyi yetiştiğinde 1,5 metreyi aşan boyuyla difenbahya salonlarımızın favori bitkilerindendir. Bakımı ise pek kolay değildir. Soğuk, hava cereyanı, kuru hava ve yer değiştirme ölüm sebebi olabilir. Zamanla alt yaprakları kuruyarak bitkinin formunu kaybetmesine neden olur. Arada tazelemek iyidir.

Bitki çok zehirli olduğundan özsuyu ele bulaşırsa bol suyla yıkamak gerekir

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Sıcağı sever, kışın en az 16-17 derece ısı sağlanmalıdır.

IŞIK: Yazın hafif gölge, kışın bol aydınlık ister.

SULAMA: İlkbahardan, sonbahara kadar düzenli, kışın çok az sulayın.

NEM: Bitkiye her gün su püskürtün. Ara sıra yapraklarını yıkamak iyi gelir.

Her yıl ilkbaharda saksı değiştirin. Yan sürgünlerinden çelik yaparak veya sap kısmından 6-7 cm. boyunda bir parçayla yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Bunları köklendirme hormonuna batırıp yarıya kadar toprağa gömün, sulayın.

 
DRACENA(Dracaena)

Draçena, palmiye ağacını hatırlatan formuyla sevilen bir salon bitkisidir. Birçok çeşidi vardır. Bakımı kolay ve uzun ömürlüdür.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Sıcağı sever ama kışın13-14 dereceye dayanır. Bazı cinsleri daha düşük ısılara dayanıklıdır.

IŞIK: En iyi hafif gölgede yetişir. Direkt güneş ışığından sakının.

SULAMA: Yazın toprağı daima nemli olmalıdır. Kışın suyu biraz azaltılır.

NEM: Nemi çok sever. Düzenli olarak yapraklarına su püskürtün.

Bahar ve yaz aylarında 15 günde bir sulama suyuna uygun bir sıvı gübre katmak suretiyle besleyin. Her iki yılda bir ilkbaharda saksısını değiştirin. Yapraklarını tozlu bırakmayın. Yaprak cilası kullanabilirsiniz.

 
DUA ÇİÇEĞİ(calathea,maranta) Çiçek Gönder

Renkli damarlı, koyu renk desenli yapraklı bu bitkinin en ilginç özelliği akşam olunca yapraklarının dua eden eller gibi yukarı yönelmesidir. Bu durum gün ışığıyla ilgilidir. Yapraklar gündüz de kapalı duruyorsa onu daha ışıklı bir yere getirin.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı idealdir. Hava akımı ve ani ısı değişikliğinden koruyun.

IŞIK: Yarı gölge bir yer iyidir. Fazla ışık yaprakları soldurur.

Toprağı daima nemli olmalıdır. Yalnız aşırı sulamayın. Çoğu salon bitkisi gibi ılık ve dinlenmiş su ister.

NEM: Yapraklarına sık sık su püskürtün. Kuru hava yaprak uçlarını kahverengine dönüştürebilir.

Saksısını iki yılda bir ilkbaharda değiştirin. Bu sırada kök ayrıçlarından çoğaltabilirsiniz.

 
HURMA(Phoenix)


Hurma son derece dekoratif görünüşüyle salonları, girişleri süsler. Geniş mekanlar için idealdir. Isı değişikliklerinden rahatsız olmaz. Yazın dışarıda bulundurulursa daha kuvvetli ve güzel yapraklar çıkarır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Hem serinde, hem de sıcakta yaşıyabilir. Kışın ısı 10 derecenin altına düşmemelidir.

IŞIK: Direkt güneş almayan aydınlık bir ortam idealdir.

SULAMA: İyi bir drenaj çok önemlidir. Yoksa bitkinin kökü kolayca çürür. Hurma bahar ve yaz aylarında bolca sulanır. İki sulama arasında toprak hafifçe kurumalıdır. Kışın su azaltılır.

NEM: Bitkinin bulunduğu mekan ısıtılıyorsa yapraklarına ara sıra su püskürtmek gerekir. Bitki hava akımından korunmalıdır. Saksı değişimi ancak çok gerektiğinde yapılmalıdır.

 
KALADYUM(Caladium)
Kaladyum ok biçiminde son derece gösterişli yapraklara sahiptir. Kağıt inceliğindeki bu yaprakların çok zengin desen ve renkleri vardır. Kalıcı bitki değildir. Soğan tabir edilen etli köklerinden yetişir. Soğanı ilkbaharda saksıya dikilir. Arasıra sulanır. Yapraklar görününce sık sık nemlendirilir. Dikim ortamı 20-25 derece olmalıdır. Kaladyumu yetişmiş olarak alırsanız eve getirirken mutlaka soğuktan koruyun.


ÖZELLİKLERİ:

ISI: Sıcağı çok sever. Isı asla 18 dereceden aşağı olmamalıdır.

IŞIK: Direkt gün ışığından uzak, aydınlık bir ortam idealdir.

SULAMA: Gelişme döneminde bolca sulayın.

NEM: Özellikle ilkbaharda yaprakları sık sık nemlendirin.

Sonbaharda yaprakları solunca sulamayı kesin. Soğanları ilkbaharda yeniden dikilmek üzere kuru toprak içinde, oda sıcaklığında saklayın. Yavrulamışsa, dikeceğiniz zaman bunları ayrı saksılara alıp bitkiyi çoğaltabilirsiniz.

 
KAUÇUK(Ficus elastica) Çiçekçilik

Kauçuk yüzyıllardır yetiştirilen, belki de salon bitkilerinin en eskisidir. Şimdi çok daha gösterişli çeşitleri vardır. Kauçuğu bekleyen en büyük tehlike aşırı sulamadır. Bitkiyi öldürebilir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir.

IŞIK: Biraz güneş alan aydınlık bir yer iyidir.

SULAMA: Dikkatli sulayın. İki sulama arasında toprağının hafifçe kurumasını bekleyin.

NEM: Yapraklarını ara sıra yıkayın. Yaprak cilası kullanabilirsiniz. Saksısını iki yılda bir değiştirin.

 
KROTON (Codiaeum) Çiçek

Cazip görünüşüyle sevilen ev bitkilerinden kroton, titiz bir bakıma ihtiyaç gösterir. Sabit ısı, fazlaca nem ister. Hava akımı dokunur. Gelişme döneminde düzenli beslenmelidir. İyi bakıldığı takdirde uzun ömürlü ve renkli yapraklarıyla gösterişli bir bitki olarak emeğinizin karşılığını ödeyecektir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir.

IŞIK: Bol ışık olmalıdır. Doğu veya batıya bakan bir pencere kenarı iyi olur. Böylece yapraklar daha renkli olacaktır.

SULAMA: İlkbahardan sonbahara kadar bolca sulayın. Kışın azaltın. Su mutlaka ılık olmalıdır.

NEM: Her gün yapraklarına su püskürtün. Hatta arada bir yıkayın.

Gerekirse saksısını ilkbaharda değiştirin. Croton zehirli bir bitkidir. Özsuyu ele değdiğinde geçici allerjiye sebep olabilir.

 
KOLYOS (Coleus)


Yaprak güzeli de denen kolyoslar evlerimizde sıkça yetiştirdiğimiz çiçeklerdendir. Güneşli pencereleri çok sever. Ömrü kısadır ama çeliklerinden kolayca yetişir. Arada bir tazelenmesi iyi olur. Yeni bitkilerinizi uç filizlerini kopararak daha yoğun ve çalımsı bir forma sokabilirsiniz. Çiçek açınca bunları da hemen koparın. Çok değişik çeşitleri üretilmiştir.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda sıcaklığı idealdir.

IŞIK: Bol ışık sağlayın. Yazın öğle güneşinden koruyun.

SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır. Kışın suyu biraz azaltın. Ilık ve mümkünse yumuşak su kullanın.

NEM: Nemli hava şarttır. Sık sık yapraklarına su püskürtün.

İlkbaharda bitkiyi derince budayın ve saksı değiştirin. Bu sırada çeliklerinden çoğaltabilirsiniz. Bulabilirseniz tohumdan da kolaylıkla çoğalır.

 
LUCKY BAMBU


Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

Topraksız, sadece vazo içine iri çakıl taşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever. Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir.

Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir.

Uzak doğu ülkelerinde şans getirdiğine inanılan Lucky Bambu'nun önemli günlerde hediye edilmesi adet olmuştur.

 
NOLİNA (Beaucarnea)


Nolina Meksika orijinli bir bitkidir. Kışın 10 derecenin altında yaşayamadığı için ülkemizde ancak iç mekan bitkisi olarak yetiştirilebilir. Bitkinin gövdesi tabana doğru fil ayağı gibi kalınlaşır. Yaprakları ise otsudur. Aydınlık, güneşli bir yere ve bol taze havaya ihtiyaç duyar. Evde yetiştirecekseniz pencereye yakın yerleştirin. Hatta yazın aşırı güneş almayan bir balkonda durabilir.

Nolina yetiştirirken en çok dikkat edilmesi geren nokta: Saksı veya tabağında asla su bekletilmemelidir. Derhal çürür. Drenajın iyi olması için turba ve kum karışımı bir torf kullanılması yerinde olur.

Fazla problem çıkaran bir bitki değildir. Ayrıca son derece dekoratif bir manzarası vardır.

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir. Kışın ısı 10 c. nin altına düşmemelidir.

IŞIK: Güneş alan bir yer idealdir.

SULAMA: Bahar ve yaz aylarında bolca sulanır. Her iki sulama arasında toprağının hafifçe kuruması beklenir. Kışın suyu iyice azaltılır.

NEM: İhtiyaç duymaz.

 

Firmamız İzmir Bornova Merkezde olup 8 Servis Aracı ve 20 Çalışan deneyimli personeli ile siz müşterilerine hizmet vermektedir. Sevdikleriniz her nerede olursa olsun onlara sevginizi anlatmanın en güzel ve en kolay yolu, kucak dolusu bir Çiçek takdim etmektir. İlayda Çiçekçilik ailesi olarak Çiçek Gönderme ve Online Çiçek Siparişi vermek adına Çiçek hizmetlerinde sınırsız Çiçek tasarım seçenekleri sunmaktayız, bu sevgi dağarcığını siz ve sevdikleriniz adına taşımakta kararlıyız. Böylelikle Çiçekçilik Sektöründe müşteri memnuniyetini en güzel şekilde sağlıyacağımızı amaçlamaktayız. Çiçek Siparişlerinizde bizleri tercih ettiğniz için Teşekkür Ederiz... Bornova Çiçekçi Bornova Çiçek Siparişi Bornova Çiçek Gönderme Bornova Çiçekçilik İzmir Bornova Çiçek